Naturkrav på vej i økologien
4/2-2026 Landbrug og Fødevarers økologisektion arbejder for med et oplæg til, hvordan Natur kan blive en del af økologireglerne i Danmark fremover.
4. februar 2026
Som oplægget ser ud lige nu, vil man stille krav om at økologer i fremtiden skal leve op til nogle minimumskrav, i forhold til to forskellige områder.
1. At have et minimum antal meter mark-kant, i forhold til ejendommens samlede areal
2. At have et minimumsareal med såkaldt ”marknatur” (elementerne udenfor markblokkene)
Disse 2 faktorer sammenholdes til en såkaldt ”marknaturscore”.
Har man allerede meget af den ene del, behøver man således mindre af den anden del for at leve op til det fremtidige økologikrav. De to områder vægtes lige højt i indekset.
Indtil videre viser Økologisektionens undersøgelser at omkring 85% af de nuværende økologer allerede lever op til kravet.
Så man skal, som etableret økolog, ikke frygte at alting skal vendes på hovedet. Langt de fleste økologer er allerede i mål – eller kan komme det blot ved at lave en ekstra markopdeling, plante et ekstra læhegn eller lignende.
Indekset skal udvikles, så det kan integreres med de kortlægningsværktøjer, som vi økologirådgivere allerede bruger i dag.
På den måde bliver det let at anvende i praksis – og det kan understøtte rådgivning, dokumentation og formidling i ét.
Som en ekstra gulerod arbejdes der også på at få lavet en ny ”bioordning”, så de landmænd der etablerer 3 meter brede ”naturelementer” mellem markerne, kan søge ekstra støtte til det i Fællesskemaet. Et eksempel kunne her være en insektvold eller måske et læhegn.
Arbejdet med området skulle gerne færdiggøres i år – så det kan nå med i forbindelse med den nye CAP-reform i 2028.
Det bliver spændende hvor det ender. Forhåbentlig kan det være med til både at forbedre natur og biodiversitet – OG at anprise økologien i fremtiden.
Kontakt os for at høre mere
Planterådgiver, Planteavl