Majshøsten kan blive tidligere end normalt
3/9-26 Har du majs i markplanen, og ikke allerede været en tur i marken for at se til kolberne, så kan du med fordel smutte ud mellem bygerne i de dage her.
Vi er jo godt i gang med september og majshøste nærmer sig. Og måske tidligere end forventet selvom sommerens varierende nedbør og mulighed for vanding, har betydet, at der er stor forskel på markernes udvikling. Nogle steder står majsen flot, mens andre marker har været præget af tørkestress gennem længere perioder.
Målet er at høste ved en tørstofprocent mellem 30 og 34% og ved denne værdi har kolben typisk et tørstofindhold på mellem 50 og 55%. Udviklingen af den sorte plet i bunden af kernen er et sikkert tegn på, at indlejringen af stivelse er afsluttet.
Få lavet en tørstofanalyse nu
Høsten nærmer sig og du kan med en NIR-tørstofanalyse få et godt fingerpeg om, hvornår snitning skal i gang. Analyser fra de sidste år viser, at ca. 70 % af helsædsmajs i Danmark høstes for sent og med en for høj tørstofprocent, som påvirker kvaliteten. Prisen for en indleveret majsprøve til analyse er kr. 525,-
Analyseresultatet kan bruges i CropManager-markplanlægning og anvendes som støtte til at følge majsens udvikling og udarbejde en høstprognose. Prognosen bygger også på sort, sådato og lokale vejrdata for de enkelte marker.
Tag fat på din kvæg- og planterådgiver for at få aftalt indlevering af majsplanter til analyse og en efterfølgende høstprognose, så du ikke kommer på bagkant. Det er muligt at få svar på analyserne fra dag til dag.
Kontakt os for at høre mere
Assistent, Planteavl