Har du fået mail fra SGAV om dine græsningsforpligtelser?

7/5-2026 Hvis du har et Pleje af græs tilsagn, har du højst sandsynlig modtaget et brev, om at du skal tjekke hvilken græsningsmetode, der er valgt for 2026.

Hvis du har et Pleje af græs tilsagn, har du højst sandsynlig modtaget et brev, om at du skal tjekke hvilken græsningsmetode, der er valgt for 2026. I dit indsendte fællesskema er der valgt en græsningsmetode, som de opfordrer til at du tjekker, om det er den rigtige. Der er nemlig 3 forskellige at vælge imellem og der er forskellig kontrolform alt afhængig af hvilken du vælger. Og der er forskellige tidsfrister.

Der kan ændres græsningsmetode frem til den 20. maj.

De 3 valgmuligheder er:

1.     Synlig afgræsset Arealerne skal fremstå synligt afgræsset d. 15. september. Der skal ske afgræsning indenfor perioden 1. juni til 15. september. 

2.     Fast græsningstryk Arealet skal afgræsses med min. 0,3 Storkreatur/ha i perioden 1. juni til 31. august og dyrene skal være på arealet i hele perioden.

Vær OBS på restriktive samhegningsregler. 

3.     Ekstensiv afgræsning . Arealet skal græsses i løbet af perioden 1. januar - 30. november, så det kan ses på billeder fra d. 15. oktober til d. 30.november, som indsendes via appen ”jordbrugsfoto”. Det betyder, at dyrene skal være på arealet efter den 15. okt., men behøver ikke være der indtil den 30. nov. Og det er vigtigt, at der tages billeder inden dyrene tages fra arealet, så der er dyr med på billederne. 

Tjek dit fællesskema og følgebrev og kontakt din rådgiver inden den 20. maj, hvis du ønsker græsningsmetoden ændret.

HUSK:  Alle PLG-arealer med afgræsning må ikke slås fra 1. maj til 20. juni, ikke omlægges i tilsagnsperioden og arealet må kun tilføres gødning fra de græssende dyr. Ved synlig afgræsning og fast græsningstryk må der kun ske pletvis afpudsning og kun efter afgræsningen er påbegyndt. Er der valgt Ekstensiv afgræsning må plantedækket ikke slås i perioden 1. maj til 30. nov.

Kontakt os for at høre mere

Planterådgiver, Planteavl

Lisbeth Knudsen